Ας εξετάσουμε το ομόλογο της ΓΕΚΤΕΡΝΑ. Εκδόθηκε στις 15/12/2021 και λήγει 14/12/2028, με επιτόκιο σταθερό 2,3% και ονομαστική αξία 100. Η τιμή του στο χρηματιστήριο σήμερα 12/01/2026 είναι 95,8.
Τί σημαίνει αυτό; Αν το αγοράσει κάποιος σήμερα με σκοπό να το κρατήσει μέχρι τη λήξη του, θα δώσει 100*95,8=958 ευρώ για 1 ομολογία.
Στις 14/12/2026 θα λάβει τόκους περίπου 11 μηνών δηλαδή περίπου 21 ευρώ, στις 14/12/2027 θα λάβει τόκους 1 έτους δηλαδή 23 ευρώ και στις 14/12/2028 θα λάβει τόκους 1 έτους 23 ευρώ και 1000 ευρώ εξόφληση με την ονομαστική αξία.
Συνολικά θα εισπράξει 21+23+23+ 1000 = 1067 ευρώ έχοντας δώσει στην αγορά 958 ευρώ .
Άρα κέρδισε 1067-958=109 ευρώ.
Έχει ετήσια απόδοση 109/2,91=37,33 ή 3,73%
2,91 είναι σε χρόνια η διάρκεια που κράτησε το ομόλογο.
Στο διάγραμμα βλέπουμε την κίνηση του ομολόγου από το 2021 μέχρι σήμερα.
Μπορείτε μόνοι να υπολογίσετε πόσο ψιλά μπορούσε να φτάσει η απόδοση αν το αγοράζατε στο 90 στο 85 ή και ακόμη παρακάτω.
Άρα όταν αγοράζουμε ένα ομόλογο κάτω από το 100, αυξάνουμε την απόδοση προσθέτοντας κεφαλαιακά κέρδη στο σταθερό επιτόκιο.

Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου